Ndërlidhjet

Poroshenko paralajmëron lirimin e të burgosurve


Petro Poroshenko

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko ka thënë se të burgosurit mund të lirohen të shtunën në mëngjes, pasi që sot është arritur marrëveshja e armëpushimit mes rebelëve pro-rusë dhe presidentit rus, Vladimir Putin.

Poroshenko tregon se 12 hapa, përfshirë edhe decentralizimin e fuqive, përfshihen në marrëveshjen e armëpushimit, të cilat kanë për qëllim që të sjellin paqen e stabilitetin më Ukraninën lindore.

“Ne po presim, që deri nesër të lirohen të burgosurit”, u ka thënë Poroshenko gazetarëve para samitit të NATO-s në Uells.

XS
SM
MD
LG