Ndërlidhjet

SHBA konfirmon vdekjen e terroristit Al-Shabab.


Somalia, militantët e al-shabab

Pentagoni ka konfirmuar sot vdekjen e liderit të grupit terrorist al-Shabab, Ahmed Abdi Godane, i cili ishte objektiv i një sulmi ajror amerikan të mërkurën në Somali.

Vdekjen e tij e ka konfirmuar, sekretari për shtyp i Pentagonit, John Kirby.

"Vdekja e Godanit është një simbolik e madhe, që reflekton punën disa vjeçare të përpiktë të Inteligjencës sonë, të forcave dhe profesionistëve të tjerë”, është shprehur Kirby, sot në Shtëpinë e Bardhë.

Ahmet Abdi Godane, ka udhëhequr me grupin terrorist të Shtetit Islamik në Somali, pjesë e Al-Kaidës

XS
SM
MD
LG