Ndërlidhjet

Hetime për rrëzimin e avionit të Malajzisë


Ilustrim

Shefi i mbrojtjës së Malajzisë, në Moskë, ka diskutuar nisjen e hetimit për rëzimin e një avioni me pasagjërë, gjatë konfliktit në Ukrainën lindore.

Hetues holandezë, në një raport paraprak të lëshuar më 9 shtator, kanë thënë se avioni i Malajzisë “Malaysian Airline”, është rrëzuar, nga ‘objekte të larta energjetike’,.

Kryeministri i Malajzisë, thotë se gjetjet dëshmojnë se avioni MH17, është goditur nga një raketë.

Kievi dhe Perëndimi kanë akuzuar separatistët pro-rusë, se kanë rrëzuar aeroplanin duke përdorur raketat që i kanë marrë nga Rusia.

Të gjithë 298 pasagjerët, kanë gjetur vdekjen nga rrëzimi i aeroplanit.

Ministri i Mbrojtjës së Malajzisë, Hishammudin Tun Husein do të takohet me homologun e tij rus, Sergei Shoigu, për të diskutuar për këtë çështje.

XS
SM
MD
LG