Ndërlidhjet

Poroshenko viziton SHBA-në dhe Kanadanë


Presidenti, Petro Poroshenko

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, javën e ardhshme do të vizitojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanadanë.

Zyra e Kryeministrit kanadez, Stephen Harper, ka lajmëruar se Poroshenko do të jetë në Otawa më 17 shtator.

Poroshenko do të takohet me Harper dhe do të mbajë një fjalim para parlamentit, ku pritet që të falenderojë Kanadanë, që ka ndihmuar 1.2 milion njerëz me preardhje ukrainase për mbështetjen e tyre dhënë Kievës, në luftën e saj, për të pastruar Ukrainën lindore nga separatistët pro-rusë.

Më pas, më 18 shtator, Poroshenko do të vizitojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të mbajë një fjalim në Kongres.

XS
SM
MD
LG