Ndërlidhjet

Franca e gatshme të ndihmojë në sulmet ajrore kundër IS


Presidenti, Francois Hollande

Shteteve të Bashkuara po i’u zgjerohet përkrahja, për të luftuar militantët e Shtetit Islamik.

Presidenti francez, Francois Hollande, është nisur sot për në Bagdad, ku do të takohet me homologun e tij, Fuad Masum, në shenjë mbështetjeje për luftën e tij ndaj Shtetit Islamik.

Hollande, ka thënë se ‘nëse është e nevojshme’ ai është i gatshëm që të ndihmojë dhe të i basahkangjitet sulmeve ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik në Irak.

Tashmë 10 shtete Arabe, përfshirë edhe Arabinë Saudite, janë pajtuar që të mbështesin SHBA-të, për luftë kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Kjo është bërë e ditur, të enjtën pas një takimi që ka zhvilluar sekretari amerikan i shtetit, John Kerry në shtetet arabe.

XS
SM
MD
LG