Ndërlidhjet

Kundër ndërtimit të njëanshëm të sistemeve mbrojtëse raketore


Ilustrim

Organizata për bashkëpunim i Shangai’t (SCO) ka përkrahur një marrëveshje armëpushimi për Ukrainën, dhe bën thirrje që bisedimet të vazhdojnë derisa konflikti të zgjidhet në terësi.

Thirrjet për bisedime për konfliktin mes Kievit dhe separatistëve pro-rusë, kanë ardhur në një deklaratë të miratuar sot më 12 shtator në samitin rajonal, ku janë mbledhur grupe nga Kina, Rusia, Kazakistani, Kirgistani, Uzberkistani dhe Tagjikistani.

Duke i sfiduar, Shtetet e Bashkuara, organizata SCO ka dënuar çdo ndërtim të njëanshëm të sistemeve të mbrojtjes raketore.

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë se Rusia, e cili pritët që në rotacionin e radhës të presidencës së kompanisë ta merr ky shtet, ka thënë se do të ngris rolin e SCO-së, për të ofruar stabilitet rajonal.

XS
SM
MD
LG