Ndërlidhjet

Konferencë për IS-in në Paris


Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, takon sot dhjetëra homologë të tij në Paris, për të diskutuar mënyrat se si të mposhten militantët e Shtetit Islamik (IS).

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka hënë se vrasja e punëtorit britanik të ndihmës tregon se bota duhet të veprojë kundër grupit të shpallur terrorist.

Rreth 40 vende, përfshirë dhjetë shtete arabe, kanë sinjalizuar se do t’i bashkohen koalicionit për të luftuar Shtetin Islamik në Irak dhe Siri.

Kerry ka thënë se është “jashtëzakonisht i inkurajuar” nga premtimet e ndihmës ushtarake për të trajtuar grupin militant.

XS
SM
MD
LG