Ndërlidhjet

Thirrje për të ndaluar Euronews-in në Rusi


Harta e Evropës në Euronews

Një ligjvënës pro Kremlinit ka thënë se Rusia duhet të ndalojë Euronews-in për shkak të pamjeve që tregojnë forcat e Ukrainës duke përdorur imazhe që e paraqesin presidentin rus, Vladimir Putin, si Adolf Hitlerin.

Gazeta “Izvestia” raporton se ligjvënësi i partisë Rusia e Bashkuar, Mikhail Markelov, ka kërkuar nga rregullatori shtetëror i komunikimeve që të hetojë përdorimin e vazhdueshëm të klipit në Euornews.

Markelov beson se “ka arsye për të hapur rast penal dhe për të ndaluar transmetimet e kanalit evropian në territorin e Federatës Ruse”.

Sipas tij, pamjet kanë për qëllim të kthejnë Evropën kundër Rusisë.

XS
SM
MD
LG