Ndërlidhjet

SHBA-të nuk i njohin zgjedhjet në Krime


Presidenti amerikan, Barack Obama, dhe ai rus Vladimir Putin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë deklaruar të hënën se ato ‘nuk i njohin’ zgjedhjet e para lokale në Krime, prej se Rusia aneksoi gadishullin nga Ukraina në muajin mars.

"Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të dënojnë okupimin e Federatës Ruse dhe aneksimin e supozuar të territorit të Ukrainës duke shkelur sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës," ka thënë zëvendës zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Marie Harf.

Ajo ka shtuar se Uashingtoni "nuk do të pranojë" rezultatet e votimit të së dielës, të cilat partia në pushtet e Rusisë duket se i ka fituar bindshëm.


XS
SM
MD
LG