Ndërlidhjet

Franca mbyll rastin kundër disidentëve iranianë


Ilustrim

Gjykatësit francezë kanë hedhur poshtë akuzat kundër nëntë personave të afërt me një grup opozitar iranian, i cili ndodhet në mërgim.

Zyra e prokurorit në Paris ka thënë se rasti kundër Organizatës Mujahedin-e Khalq (MKO) është mbyllur.

Udhëheqësja e krahut politik të kësaj organizate me seli në Paris, Maryam Rajavi, e ka cilësuar vendimin si “fitore të drejtësisë”.

Ajo ka qenë në mesin e dhjetëra simpatizantëve të arrestuar nga policia në Paris në vitin 2003, nën dyshimet për lidhje të mundshme me terrorizmin dhe spastrim parash.

Teherani e konsideron MKO-në si organizatë terroriste.

MKO ka mbajtur anën e Irakut gjatë luftës Iran-Irak më 1980-1988 dhe ka qenë prapa disa sulmeve kundër zyrtarëve iranianë në vitet 1980.

XS
SM
MD
LG