Ndërlidhjet

FMN përgatit ndihmë për vendet e prekura nga Ebola


Logo e FMN-së

Fondi Monetar Ndërkombëtar është duke përgatitur një paketë të ndihmës për Guinenë, Liberinë dhe Siera Leonen – tre vendet e goditura më së keqi na epidemia e Ebolës.

Stafi i FMN-së do të paraqesë paketën prej 127 milionë dollarësh para bordit ekzekutiv për miratim në fillim të tetorit.

Shefja e FMN-së, Christine Lagarde, e ka cilësuar shpërthimin e Ebolës si krizë të ashpër njerëzore, sociale dhe ekonomike, e cila “kërkon përgjigje të vendosur nga bashkësia ndërkombëtare”.

Lexoni edhe këtë.

XS
SM
MD
LG