Ndërlidhjet

Oktoberfest-i pret rreth 6 milionë vizitorë


Mynih, 20 shtator 2014.

Në Mynih ka nisur sot festivali i birrës – Oktoberfest.

Kryebashkiaku i Mynihut, Dieter Reiter, ka mbushur fuçinë e parë të birrës.

Rreth 6 milionë njerëz pritet të vizitojnë festivalin më të madh të birrës në botë.

Festivali fillimisht është zhvilluar në tetor, siç shihet dhe nga emri - për të festuar një martesë mbretërore - por, më pas, ka nisur një muaj më herët për të përfituar nga moti i mirë.

Oktoberfest sivjet zgjat deri më 5 tetor.

XS
SM
MD
LG