Ndërlidhjet

Ashraf Ghani, president i ri i Afganistanit


Ashraf Ghani

Komisioni i Pavarur i Zgjedhjeve në Afganistan ka emëruar zyrtarisht ish-ministrin e Financave, Ashraf Ghani, si president të ri të Afganistanit.

Njoftimi është bërë disa orë pasi Ghani dhe rivali i tij, Abdullah Abdullah, kanë nënshkruar marrëveshjen për ndarje të pushtetit.

Kjo marrëveshje ka paraparë që Ghani të bëhet president, ndërsa Abdullah shef ekzekutiv.

Marrëveshja i ka dhënë fund kontestimit disamujor të rezultatit të zgjedhjeve të qershorit.

XS
SM
MD
LG