Ndërlidhjet

Poroshenko: Jo zgjidhje ushtarake të konfliktit


Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko.

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ka thënë se Ukraina duhet të jetë gati për të mbrojtur veten, nëse procesi i paqes me rebelët pro-rusë dështon.

Megjithatë, Poroshenko ka thënë se konflikti në lindje të Ukrainës nuk mund të zgjidhet ushtarakisht.

Kievi dhe rebelët pro-rusë janë pajtuar për armëpushim më 5 shtator.

Pavarësisht disa shkeljeve, palët ndërluftuese kanë rënë dakord më 19 shtator që të tërheqin artilerinë dhe armët e rënda 30 kilometra nga zona e konfliktit.

XS
SM
MD
LG