Ndërlidhjet

Sërish dhunë në Ksinjiang të Kinës, dy të vrarë


Urumqi - foto arkivi

Mediat shtetërore në Kinë raportojnë se së paku dy persona janë vrarë dhe shumë të tjerë janë plagosur nga një seri e shpërthimeve në rajonin perëndimor Ksinjiang.

Sulmet kanë ndodhur në së paku tre lokacione të qarkut Luntai.

Ky i fundit ndodhet në pjesën qendrore të Ksinjiangut, rreth 360 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit Urumqi.

Ksinjangu ka parë rritje të dhunës në muaj e fundit.

Autoritetet kineze fajësojnë ujgurët myslimanë të rajonit, duke thënë se kërkojnë përmbysjen e sundimit kinez.

XS
SM
MD
LG