Ndërlidhjet

Sot vendoset për dënimin e zëdhënësit të Osama bin Laden’it


Në foto, zëdhënësi i Al-Kaidës, Sulaiman Abu Ghaith

Dhëndrri i Osama bin Laden’it, so të paraqitet sot në Gjykatën Speciale në Shtetet e Bashkuara të Amrikës, ku pritet të gjykohet me dënim të përjetshëm, për përfshirjen e tij në terrorizëm.

Sulaiman Abu Ghaith, është dënuar në mars, me akuzën për përfshirje në kospiracion për vrasjen e amerikanëve, si dhe për rolin e tij si zëdhënës i Al-Qaidës.

Abu Ghaith, gjatë dëshmisë së tij, ka thënë se roli i tij ka qenë religjioz.

Ndryshe, mbrotja e palës së akuzuar, ka kërkuar që Abu Ghain të dënohet me më së shumti 15 vjet, heqje lirie.

XS
SM
MD
LG