Ndërlidhjet

Refuzojnë të heqin shaminë, largohen nga lojërat


Ilustrim

Katari, është larguar nga gara e femrave për basketboll në lojërat Aziatike në Korenë Jugore, pasi që atyre iu është ndaluar të bartnin mbi kokë mbulesat e Islamit.

Organizatorët insistojnë se sipas Federatës Ndërkombëtare për Basketboll (FIBA), lojtarët nuk mund të bartin ‘mbulesa në kokë, kapela, pajisje të flokëve dhe bizhuteri’.

Por zyrtarë nga ekipi i Katarit, kanë thënë sot, se grupi i tyre ka vendosur që të heq dorë nga pjesëmarrja në lojërat e ardhshme.

Këtë vendim, ekipi i Katarit e ka marrë për shkak se në një lojë të 24 shtatorit, femrave të këtij grupi, iu është kërkuar që të heqin mbulesat nga koka.

XS
SM
MD
LG