Ndërlidhjet

Ekuipazhi i ri amerikano-rus arriti në SNK


Ilustrim

Ekuipazhi i ri treanëtarësh amerikano-rus ka arritur në Stacionin Ndërkombëtar të Kozmosit (SNK).

Astronautët rusë, Aleksandr Samokuyev dhe Elena Serova, dhe ai amerikan, Barry Wilmore, u lansuan nga baza ruse e gjithësisë në Bajkonur të Kazakistanit, mbrëmë vonë dhe pas gjashtë orësh, sot herët në mëngjes, kanë arritur në stacion.

Astronautja Elena Soreva është femra e parë ruse që fluturoi në gjithësi pej vitit 1997.

Në SNK gjenden edhe tre astronautë, që aty kanë punuar prej muajit maj.

XS
SM
MD
LG