Ndërlidhjet

BE, Ukrainë, Rusi me marrëveshje për gazin


Komisionieri i BE-së, për energji, Guenther Oettinger

Bashkimi Evropian, Ukraina, dhe Rusia kanë arritur, sot, një marrëveshje për zgjidhje të përkohshme për rrjedhat e gazit natyror, që të mund të parandalohet mungesa e energjisë këtë dimër, në BE dhe në Ukrainë.

Pas takimit trepalësh, që u zhvilluar të premtën në Berlin të Gjermanisë, Komisionieri i BE-së, për Energji, Guenther Oettinger, ka thënë se Ukrainë duhet t’i paguajë Rusisë 2 miliardë dollarë der në fund të muajit tetor, dhe 1.1 miliartë të tjera deri në fund të vitit 2014.

XS
SM
MD
LG