Ndërlidhjet

Sulm në lagjen diplomatike të Kabulit


Afganistan

Një shpërthim ka ndodhur në lagjen diplomatike në Kabul, një ditë para se presidenti i ri i Afganistanit të bëjë betimin.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Najib Danish, ka thënë se bomba magnetike ka qenë e kapur për një automjet të ushtrisë.

Mësohet se vetëm shoferi i automjetit është plagosur.

Autoritetet afgane kanë rritur ndjeshëm sigurinë në prag të ceremonisë së nesërme për presidentin Ashraf Ghani, i cili do të zëvendësojë Hamid Karzain.

Liderë dhe personalitete ndërkombëtare janë ftuar për të marrë pjesë në ceremoninë e betimit.

XS
SM
MD
LG