Ndërlidhjet

Nis Parada e Homoseksualëve në Beograd


Beograd, 28 shtator 2014.

Qindra aktivistë të të drejtave homoseksuale janë duke marshuar në Beograd.

Kjo është parada e parë e homoseksualëve që mbahet në Serbi qysh në vitin 2010.

Për shkak të kërcënimeve nga grupet e ekstremit të djathtë, mijëra policë, njësite speciale dhe automjete të blinduara janë vendosur nëpër kryeqytet.

Parada është ndaluar gjatë tre vjetëve të fundit, pasi nacionalistët e vijës së ashpër kanë sulmuar marshuesit dhe janë përleshur me policinë në paradën e 2010-ës, duke lënë të plagosur së paku 150 njerëz.

XS
SM
MD
LG