Ndërlidhjet

Kirgizi: Tetë shtetas janë vrarë duke luftuar për IS-in


Pamje e qytetit Osh në Kirgizi

Tetë shtetas të Kirgizisë janë vrarë në Siri duke luftuar për militantët e Shtetit Islmik.

Mëtutje, zyrtari lokal i rajonit Osh të Kirigizisë, Jenish Ashyrbaev, u tha sot gazetarëve se afro 100 shtetas të Kirgizisë u janë bashkuar militantëve në Siri.

Sipas tij, pjesa më e madhe e shtetasve kirgizë, që luftojnë si xhihadistë në Siri, kanë udhëtuar nëpër Rusi dhe Turqi.

XS
SM
MD
LG