Ndërlidhjet

Nëntë vite burg, për taxhikët që përfshihen në luftën afgane


Ilustrim

Një Gjykatë në Dushanbe të Taxhikistanit, ka dënuar me 9 vite burgim dy shtetas të saj, me akuzën se ata kanë luftuar përkrah talibanëve në Afganistan.

Gjykatësi i Gjykatës së Qarkut të këtij qyteti,Safar Nuralizoda, ka thënë, sot, për Radion Evropa e Lirë, se Umarali Toshpulotov, 29 vjeç dhe Komiljon Kulboshev, 30 vjeç, janë shpallur fajtorë për pjesëmarrjen e tyre në aktivitete esktremiste dhe grupe terroriste.

Të dy, janë arrestuar nga forcat afgane të sigurisë në muajin qershor dhe më pas i kanë dorëzuar tek autoritetet e Taxhikistanit.

XS
SM
MD
LG