Ndërlidhjet

Spanja kërkon t’i ndalohet Katalonisë votimi për pavarësi


Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, pasi ka dorëzuar ankesën në gjykatë, sot më 29 shtator, ai ka thënë se nuk e pranon kërkesën e Presidentit të Katalisë, Artur Mas, për mbajtjen e një referendumi, pasi sipas tij, ajo është ‘ilegale’.

Rajoy, thotë se referendumi e ndan Katalinë dhe e tjetërson atë nga Evropa dhe pjesa tjetër e Spanjës.

Katalonia, një rajon me 7.5 milion popullsi, është fuqia ekonomike e Spanjës dhe përbën rreth 20 për qind të ekonomisë spanjolle.

Me gjuhën dhe kulturën e tyre, shumë qytetarë të Katalisë, ndjehen të neglizhuar nga qeveria në Madrid. Ata thonë se nuk marrin sa duhet në këmbim të taksave që ata dërgojnë në qeverinë spanjolle.

XS
SM
MD
LG