Ndërlidhjet

Agjencia ruse e lajmeve rikthen emrin sovjetik


Moskë

Rusët që ndjejnë se vendi i tyre po i kthehet kohës sovjetike, kanë një provë të re: TASS është kthyer.

Agjencia e lajmeve, 110 vjet e vjetër, e njohur në vitet e fundit si ITAR-TASS, ka thënë se do të përdorë emrin TASS nisur nga sot.

Agjencia ka thënë se brendi është “simbol i profesionalizmit, entuziazmit dhe angazhimit për të ruajtur dhe zhvilluar traditat më të mira”.

Emri TASS për agjencinë është përdorur gjatë kohës sovjetike, ndërsa ITAR është shtuar pas rënies së komunizmit.

XS
SM
MD
LG