Ndërlidhjet

Luftime për aeroportin e Donjeckut


Donjeck

Forcat rebele në lindje të Ukrainës janë duke bërë përpjekje për të marrë aeroportin e Donjeckut, i cili kontrollohet nga qeveria.

Një zëdhënës i ushtrisë së Ukrainës ka thënë se separatistët pro-rusë kanë vazhduar ofensivën që kanë nisur një ditë më parë.

Sipas tij, rebelët janë duke përdorur tanket, artilerinë e rëndë dhe mortajat.

Aerporti i Donnjeckut ka qenë vazhdimisht në fokus të luftimeve, pavarësisht armëpushimit të arritur më 5 shtator.

XS
SM
MD
LG