Ndërlidhjet

Situatë e tensionuar në Hong Kong


Hong Kong

Në Hong Kong situata sa vjen e tensionohet.

Policia ka përdorur sërish gaz lotsjellës kundër protestuesve.

Mijëra studentë janë mbledhur jashtë zyrës së Qeverisë në Hong Kong, duke kërkurar dorëheqjen e shefit ekzekutiv të territorit, Leung Chun-ying, deri në mesnatë.

Ata kanë thënë se do të pushtojnë ndërtesat qeveritare, nëse ai nuk jep dorëheqje.

Protestuesit janë të zemëruar me planet e Kinës që votuesit në Hong Kong të zgjedhin vetë liderin e tyre, por lista e kandidatëve të miratohet nga Pekini.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se po ndjek nga afër protestat në Hong Kong dhe ka bërë thirrje për zgjidhje paqësore të konfrontimit.

XS
SM
MD
LG