Ndërlidhjet

NATO: Do ta ndihmojmë Ukrainën


Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg

Sekretari Gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se aleanca është shumë e shqetësuar lidhur me sulmet që po bëhen në Ukrainë.

Në Varshav, gjatë takimit të tij të parë, pasi mori udhëheqësin e NATO-s, Stoltenberg ka thënë se Rusia duhet të përdor ndikimin e saj për të detyruar separatistët pro-rusë që të ndalin sulmet në Ukrainën lindore.

Stoltenberg, ka thënë se NATO, do të mbështes dhe ndihmojë Ukrainën si një shtet ‘demokratik, të pavarur dhe me orientim perëndimor’.

Ndërsa është betuar se prezenca e Aleancës do të vazhdojë të qëndrojë në shumë pjesë të lindjës.

XS
SM
MD
LG