Ndërlidhjet

Patrick Modiano, fiton çmimin Nobel për letërsi


Shkrimtari francez, Patrick Modiano

Shkrimtari francez, Modiano, 69 vjeç, është vlerësuar për romanin ‘Akademia Franceze’. Ndërkohë që më herët, Modiano është shpërblyer edhe me çmime të tjera.

Në vitin 1972, me çmimin francez, ‘Prix Goncourt’, për letërsi, në 2010 është shpërblyer edhe nga Instituti francez, për angazhimin e tij jetësorë, në 2012 ka marrë çmimin Austriak për Letërsi Evropiane, dhe i fundit është çmimi Nobel 2014 për letërsi.

Ndryshe, në mesin e tre kandidatëve për të marrë çmimin Nobel 2014, ka qenë edhe shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare.

XS
SM
MD
LG