Ndërlidhjet

Sot shpallet fituesi i Nobelit të Paqës


Papa Françesku, në mesin e tre të preferuarve për Çmimin Nobel për Paqe

Sot, në Oslo të Norvegjisë, do të shpallet fituesi i çmimit Nobel për Paqe 2014.

Çmimi do t’i ndahet njërit prej tre personave të preferuar: Edward Snowden, Papa Françesku, dhe vajza pakistaneze Malala Yousafzai.

Snowdenm ka ekspozuar mbikëqyrjen masive amerikane në verën e vitit 2013.

Papa Françesku, është shpallur kampion për vizitat e tij të shpeshta ndaj të varfërve dhe të pastrehëvve, duke kërkuar zhvillim dhe mbrojtje për ta.

Yousafzai, ka bërë fushatë kundër shfrytëzimit të vajzave nga talibanët, me çrast është goditur në kokë me armë zjarri nga grup në vitin 2012.

Fituesi merr, 1.1 milion dollarë.

XS
SM
MD
LG