Ndërlidhjet

Filmi nga Kosova për të parën herë garon për Oscar


Pamje nga filmi "Tri dritare dhe një varje"

Kosova, Malta, Mauritania dhe Panamaja, për të parën herë kanë dërguar filma për Çmimin Oscar, në kategorinë e filmave në gjuhë të jashtme, ku konkurron numër rekord i filmave, gjithsej 83, kanë njoftuar mbrëmë vonë organizuesit e Akademisë për Dhënien e Çmimit Oscar.

Filmi “Tri dritare dhe një varje” i regjisorit, Isa Qosja, është konkurrimi i parë i Kosovës për Çmimin Oscar, raporton agjencia AFP nga Los Anxhelosi.

Ceremonia do të mbahet më 22 shkurt 2015 në Dolby Theatre në Hollivud .

Afati i fundit për paraqitjen e filmave për çmimet e sivjeme ishte 1 tetori. Çdo vend ka të drejtë ta paraqes një film.

Një javë para 15 janarit, kur shpallen 15 nominimet për të gjitha kategoritë për Oscar, që është kulminacioni i sezonit të çmimeve vjetore në Hollivud, lista e konkurruesve reduktohet në nëntë filma.

Ceremonia e dhënies së Çmimeve Oscar transmetohet direkt në më tepër se disa dhjetëra vende në gjithë botën.

XS
SM
MD
LG