Ndërlidhjet

Aeroporti JFK nis kontrollet për Ebola


Ilustrim

Aeroporti John F. Kennedy (JFK) i Nju Jorkut ka nisur të bëjë kontrolle të veçanta, në përpjekje për të frenuar shpërthimin e Ebolës në Shtetet e Bashkuara.

Pasagjerëve nga Liberia, Siera Leone dhe Guinea – tre vendet e goditura më së keqi nga sëmundja – do t’iu matet temperatura dhe do të përgjigjen në një sërë pyetjesh.

Kontrolle të tilla do të nisin këto ditë edhe në aeroportet e Çikagos, Uashingtonit dhe Atlantas.

Këta hapa vijnë pas vdekjes së personit të parë nga Ebola në SHBA ditën e mërkurë.

Viktima kishte udhëtuar në SHBA nga Liberia.

Sipas shifrave të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Ebola ka vrarë mbi 4,000 njerëz në Afrikën perëndimore.

XS
SM
MD
LG