Ndërlidhjet

Kryeministri i ri belg bën betimin


Bruksel - foto ilustruese

Në Belgjikë sot ka bërë betimin kryeministri i ri i vendit, Charles Michel.

Qeveria e qendrës së djathtë merr detyrën katër muaj pas zgjedhjeve të përgjithshme.

Ajo është zotuar se do të shkurtojë shpenzimet qeveritare dhe se do të balancojë buxhetin kombëtar.

Michel, 38 vjeç, është kryeministri më i ri i Belgjikës qysh në vitin 1841.

XS
SM
MD
LG