Ndërlidhjet

Konferencë e donatorëve për Gazën


Gaza

Diplomatë të lartë takohen sot në Kajro për një konferencë që ka për qëllim mbledhjen e fondeve për rindërtimin e Gazës.

Së paku 100,000 njerëz në Gaza kanë humbur shtëpitë e tyre, gjatë konfliktit me Izraelin në muajt e verës.

Operacioni ushtarak i Izraelit ka vrarë afro 2,200 palestinezë, shumica nga ta civilë, ndërsa sulmet e militantëve të Gazës kanë vrarë 73 izraelitë, shumica ushtarë.

Konflikti ka zgjatur shtatë javë dhe ka përfunduar me një armëpushim më 26 gusht.

Qeveria palestineze ka kërkuar 4 miliardë dollarë fonde për rindërtimin e Gazës.

Në konferencë merr pjesë edhe Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, i cili do të takojë presidentin palestinez, Mahmud Abbas, në margjina të takimit.

XS
SM
MD
LG