Ndërlidhjet

SHBA: Dënim i mundshëm me vdekje për të dyshuarin për Bengazi


Pamje e Konsullatës amerikane në Bengazi pas sulmit në shtator të vitit 2012

Një juri e madhe federale në Shtetet e Bashkuara ka paraqitur aktakuzë të re kundër militantit libias, Ahmet Abu Khatallah, i cili është i akzuar për involvim në sulmin kundër kompleksit diplomatik amerikan në Bengazi në Libi, në shtator të vitit 2012.

Sipas akuzave të reja, ai mund të dënohet me vdekje.

I dyshuari Khatallah është zënë në muajin qershor në Libi nga agjentët amerikanë dhe është dërguar në Shtetet e Bashkuara, për tu ballafaquar me akuza.

Gjatë sulmit në Bengazi janë vrarë katër amerikanë, përfshirë ambasadori në Libi, Christopher Stevens.

XS
SM
MD
LG