Ndërlidhjet

Vazhdon kërkimi i alpinistëve të zhdukur


Ilustrim

Në Nepal, ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimin e alpinistëve të zhdukur pas stuhitë dhe ortekëve, ku u vranë të paktën 20 njerëz.

Numri i të vdekurve pritet të rritet, pasi që është një numër shumë i madh i të pagjeturve, si pasojë e stuhisë së ashpër në që goditi Indinë lindore fundjavën e kaluar.

Ekipet e shpëtimit, janë fokusuar në zonën Thorang-La afër Annapurna, njëri ndër 10 malët më të larta në botë.

Vdekja e bjeshkatarëve, ka ndodhur gjatë sezonit në Nepal, në 14 majat më të larta malore në botë, duke përfshirë edhe malin Everest.

XS
SM
MD
LG