Ndërlidhjet

Gjykohen pjesëtarë të grupit të ndaluar islamik në Rusi


Ilustrim

Gjashtë pjesëtarë të një grupi të ndaluar islamik, kanë paraqitur sot një gjykatë në Rusi.

Autoritetet lokale thonë gjashtë të pandehurit, janë pjesëtarë të organizatën së quajtur ‘Nurcular’.

Më maj vitin e kaluar disa pjesëtarë të grupit ‘Nurcular’ janë arrestuar në Perm, afër maleve Ural, në lindje të Moskës, dhe në qytetin jugor Rostov-on-Don.

‘Nurcular’, është themeluar nga kleriku turk islamik Said Nursi, i cili ka vdekur më 1960.

Autoritetet thonë se ky grup, ka për qëllim krijimin e një shteti Islam në tokat ku popujt vendas flasin gjuhën turke.

XS
SM
MD
LG