Ndërlidhjet

Rusia arreston përkohësisht dy gazetarë amerikanë


Ilustrim

Zyrtarët rusë kanë arrestuar përkohësisht dy gazetarë amerikanë, ndërsa më pas i kanë ndaluar ata që të kryejnë një raport hetimor.

Gjykata ka thënë se ata kanë shkelur rregullat e vizës.

Randy Covington, profesor në Universitetin e Karolinës Jugore, dhe Joe Bergantino, nga Qendra e Anglisë së Re për Gazetari Hulumtuese, janë arrestuar nga autoritetet e imigracionit, derisa kanë qenë duke punuar në një raport për 14 gazetarë rusë.

Dega në Shën Petersburg e Shërbimit Federal të Migracionit ka thënë se aktivitetet e tyre “nuk kanë qenë në përputhje” me qëllimin e udhëtimit të tyre në Rusi.

Zyrtarët kanë thënë se ata nuk mund të vazhdojnë me raportin dhe janë të lirë të lënë Rusinë.

XS
SM
MD
LG