Ndërlidhjet

Tenis: Zyrtari rus gjobitet lidhur me komentet për motrat Williams


Motrat Serena dhe Venus Williams (djathtas) pas një fitoreje në Londër në gusht të vitit 2012

Presidenti i Federatës së Tenisit të Rusisë, Shamil Tarpischev, është gjobitur dhe suspenduar nga tenisi femëror për një vit, pasi yjet e tenisit, Venus dhe Serena Williams, i ka cilësuar si “vëllezërit Williams” dhe se ato ishin “të frikshme” për t’i shikuar.

Kryesuesja e Asociacionit të Tenisit Femëror (WTA), Stacey Allaster, tha mbrëmë se Tarpischev do të gjobitet me 25 mijë dollarë amerikanë dhe do të shkarkohet nga posti i shefit të turneut Kupa e Kremlinit në Moskë.

Stacey Allaster tha se komentet e Tarpischevit ishin “ofenduese” dhe “poshtëruese”, dhe se ai do të duhej të kërkonte falje nga motrat Williams.

Komentet lidhur me motrat Williams, Shamil Tarpischev, që është edhe anëtar i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, i ka bërë gjatë një emisioni televiziv, javën e kaluar.

Zoti Tarpischev tha sot se komentet e tij ishin shaka dhe se nuk e kupton se për çfarë arsye ai është dënuar.

Tenistja amerikane, Serena Williams, është e plasuar në pozitën e parë të listës së lojtareve më të mira në botë dhe deri tash i ka fituar 18 tituj Grand Slem. Edhe motra e saj, Venus, po ashtu ka arritur suksese të dalluara në lojën e tenisit.

XS
SM
MD
LG