Ndërlidhjet

Irak: Kryeministri al-Abadi e viziton Teheranin


Haidar al-Abadi

Kryeministri i Irakut, Haidar al-Abadi, nesër e viziton Iranin për të biseduar lidhur me luftën irakiane kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Zyra e kryeministrit irakian tha sot se vizita njëditëshe në Teheran është pjesë e përpjekjeve të kryeministrit al-Abadi për “unifikimin e përpjekjeve në rajon dhe në botë, për ta ndihmuar Irakun në luftën kundër grupit terrorist”.

Militantët e Shtetit Islamik e kanë okupuar një territor të gjërë në Irak, gjatë ofensivës së filluar në muajin qershor.

Irani është mbështetësi kryesor i qeverisë së udhëhequr nga shititët në Irak.

XS
SM
MD
LG