Ndërlidhjet

Lavrov: Uashingtoni po dëshiron të ndajë Rusinë nga Evropa


Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, po shfrytëzojnë situatën në Ukrainë, për siç thotë ai ‘t’ia treguar vendin Rusisë”.

Lavrov i ka bërë këto komente gjatë një ligjerate mbajtur sot në Moskë, ku ka shtuar se marrëdhëniet e ftohta mes Moskës dhe Uashongtonid to të zgjasin për një kohë të g jatë.

“Uashingtoni po përpiqet që të ndajë Rusinë nga Evropa. Politikat e Shteteve të Bashkuara, po krijojnë mjaft efekte negative tek shtetet anëtare të BE-së”, ka thënë Lavrov.

XS
SM
MD
LG