Ndërlidhjet

Afganistan: Vizita e parë e jashtme e presidentit – në Kinë


Presidenti afgan Ashraf Ghani

Zyra e presidentit të Afganistanit, Ashraf Ghani, ka njoftuar sot se ai do ta vizitoj Kinën javën e ardhshme, ku do të qëndroj për tri ditë në udhëtimin e tij të parë prej se u bë president, në muajin shtator.

Gjatë qënddrimit në Pekin, presidenti Ghani do të takohet me presidentin e Kinës, Xi Jinping, dhe me liderët e tjerë kinezë. Me këtë rast do të nënshkruhen marrëveshje për marrëdhënie bilaterale dhe për bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve.

Kina është investuesi kryesor në ekonominë e Afganistanit dhe tashmë ka siguruar marrëveshje madhore për sektorin e naftës dhe të minierave, që vlerësohet se janë të vlefshme 1 mijë miliardë dollarë të mineraleve.

Afganistani dhe Kina janë fqi dhe i kanë 76 kilometra kufi të përbashkët.

XS
SM
MD
LG