Ndërlidhjet

Palestinezi shkel këmbësorët në Jerusalem


Pamje të makinës që ka goditur këmbësorët në Jerusalem, pasi që është përplasur duke ikur nga policia

Një palestinez ka vazhduar të ngasë makinën e tij në pjesën e këmbësorëve, duke vrarë një fëmijë izraelit dhe plagosur gjashtë të tjerë.

Policia izraelite një gjë të tillë e ka quajtur ‘sulm terrorist’.

Rasti ka ndodhur në orët e mbrëmjes më 22 tetor, ku makina po ngiste me një shpejtësi të lartë në drejtim të këmbësorëve, në pjesën tek një ndalesë për tramvaj në Jeruzalemin perëndimor.

Ky është sulmi i dytë vrasës, i ndodhur në tre muajt e fundit.

Ngasësi i makinës, një palestinez 21 vjeçar nga lindja e Jerusalemit, ka vdekur nga plagët që ka marrë, pasi është shtënë me armë zjarri në të, derisa po përpiqej që të largohej nga skena.

Zëdhënësja e Departamentit amerikan, Jen Psaki ka dënuar këtë sulm, duke e quajtur ‘sulm terrorist’.

Rasti para këtij, ka qenë në gusht, kur një palestinez është përplasur me eskavatorin e tij në një autobus, duke lënë të vdekur një izraelit dhe plagosur pesë të tjerë. Ngasësi është qëlluar nga policia.

XS
SM
MD
LG