Ndërlidhjet

Hoxhaj: Vizita në Serbi, rezultat i normalizimit të marrëdhënieve


Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj

Në Beograd po mbahet konferenca rajonale, ku për herë të parë po marrin pjesë edhe dy ministrat e Kosovës, Enver Hoxhaj nga Ministria e Jashtme dhe Fadil Ismajli i zhvillimit Ekonomik.

Takimi i cili ka filluar para pak çastesh po mbahet pa simbole shtetërore.

Para fillimit të këtij takimi, Hoxhaj u ka thënë gazetarëve, se pas 25 vjetësh gjendet në Beograd.

”Jam në Beograd për herë të parë pas 25 vjetësh. Kjo tregon se sa e vështirë ka qenë rruga për të ardhur në Serbi”, ka thënë ai.

Para konferencës, Ministri Hoxhaj ka shkruar në rrjetin social 'Facebook', se vizita e tij në Beograd është rezultat i normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

“Mediave serbe dhe atyre ndërkombëtare u thashë se prania e ministrave kosovarë në Serbi veçmas e imja si ministër i Jashtëm flet për progresin që është arritur në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ne po hyjmë në një fazë të re të intensifikimit të komunikimit të drejtpërdrejt me palën serbe”, ka shkruar Hoxhaj në ‘Facebook’.

XS
SM
MD
LG