Ndërlidhjet

Forcim i bashkëpunimit Afganistan - Kinë


Presidenti afgan Ashraf Ghani

Presidenti i ri afgan Ashraf Ghani pritet që të shkojë më 28 tetor në Kinë, në një vizitë zyrtare që do të zgjasë tri ditë.

Ghani do të takohet me presidentin kinez Xi Jinping dhe udhëheqës të tjerë të shtetit. Qëllimi i vizitës është nënshkrimi i një marrëveshjeje për marrëdhënie dhe bashkëpunim bilateral mes dy shteteve.

Kompania energjetike nga Kina ‘Energy-hungry’ është investitori kryesor në Afganistan, e cila vlerësohet se posedon 1 trilion dollarë vlerë të burimeve minerale.

Ministri i jashtëm kinez ka thënë se Beijing do të bëjë gjithë që është e mundur për të ndihmuar rindërtimin e Afganistanit.

Afganistani dhe Kina ndajnë një kufi prej 76 kilometraah në mes të koridorit Wakhan dhe rajonit të largët perëndimor Xinjiang të Kinës.


XS
SM
MD
LG