Ndërlidhjet

Kosovë: AGK e dënon sulmin kundër gazetarit Hasimja


Pamje e një pjese të Prishtinës

Asociacioni i gazetarëve të Kosovës (AGK) me shqetësim e ka marrë Lajmin për therrjen me thikë të gazetarit të Klan Kosovës, Milot Hasimja, derisa ishte duke e kryer punën në zyrën e tij.

Mëtutje, në kumtesën e AGK-së theksohet se “dënohen ashpër sulmet e këtilla dhe u bëhet thirrje organeve kompetente që të ndërmarrin masa urgjente ndaj sulmuesit”.

AGK është njoftuar se gjendja e gazetarit, Milot Hasimja, përkundër lëndimeve, është jashtë rrezikut për jetë dhe se aktualisht po trajtohet në Qendrën Klinike Universitare në Prishtinë.

Duke konstatuar se “sulmet dhe kërcënimet ndaj gazetarëve janë shqetësuese dhe të patolerueshme”, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës këtë sulm e cilëson si “kërcënim ndaj fjalës së lirë dhe profesionit të gazetarisë”.

XS
SM
MD
LG