Ndërlidhjet

Napolitano dëshmon në gjyqin anti-mafi


Presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano.

Presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano, do të dëshmojë sot në një gjyq të profilit të lartë kundër mafisë, në Romë.

Prokurorët janë duke hetuar dyshimet për bashkëpunim të fshehtë midis ministrave, shefave të policisë dhe mafias, për t’i dhënë fund një periudhe të dhunës, në fillim të viteve 1990.

Presidenti Napolitano, 89 vjeç, mohon se ka dijeni për negociatat.

Po ashtu nuk ka asnjë sugjerim se ai ka qenë i përfshirë në ndonjë keqbërje.

Prokurorët janë duke hetuar një periudhë dramatike të dhunës së mafias, në vitet 1990, e cila është shënuar me shpërthime makinash dhe vrasje.

XS
SM
MD
LG