Ndërlidhjet

IS vret 30 sunitë përnjëherë


Ilustrim

Grupet militante të Shtetit Islamik (IS) kanë zënë sot 30 meshkuj myslimanë sunitë në një qytet në perëndim të Bagdatit, dhe më pas i kanë vrarë të gjithë përnjeherë me armë zjarri, kanë njoftuar zyrtarë irakian.

Vrasjet kanë ndodhur në rrugën kryesore në rajonin al-Bakir të qytetit Hit.

Kryetari këshillit të të provincës Anbar, Sabah Karhout, ka njoftuar se sunitët e vrarë ishin luftëtarë fisnorë, aleatë me qeverinë dhe anëtarët e forcave të sigurisë.

Ata janë zënë, derisa militatët e IS kanë vazhduar me ofenzivën e tyre në qytetin Hit, i cili gjendet rreth 140 kilometra larg kryeqytetit të Irakut.

Banorët kanë treguar se 30 burrat kanë parakaluar nëpër qytet, të përcjellur nga militantët të cilët përmes autoparlantëve, i thërrisnin ata tradhtarë që kanë luftuar kundër IS, dhe më pas i kanë vrarë.

Ndryshe Hit, është uzurpuar nga militantët e IS, në fillim të këtij muaji, pas një përplasjeje të ashpër që kanë zhvilluar me forcat e qeverisë dhe banorët e kësaj zone.

XS
SM
MD
LG