Ndërlidhjet

Poroshenko propozon Yatsenyukun për kryeministër


Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko.

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ka propozuar që Arseniy Yatsenyuk të mbetet në postin e kryeministrit edhe pas zgjedhjeve që janë mbajtur fundjavën e kaluar.

“Kam propozuar që blloku Petro Poroshenko të vë Arseniy Yatsenyukun në postin e kryeministrit”, ka shkruar Poroshenko në Twitter.

Fronti Popullor i Yatsenyukut ka dalë me pak vota para bllokut të Poroshenkos në zgjedhjet e 26 tetorit.

Yatsenyuk është kritik i zëshëm i Rusisë dhe i njohur për Perëndimin për mbështetjen që u bën reformave ekonomike.

XS
SM
MD
LG