Ndërlidhjet

Kurdët kaluan nga Turqia në Siri në mbrojtje të Kobanit


Luftëtarët kurdë derisa janë nisur nga Turqia për në Siri

Forcat kurde Peshmerga kanë kaluar nga Turqia në Siri, për tu bashkuar me kurdët sirianë në qytetin Kobani, në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Luftëtarët Peshmerga, afro 150 vetë, kanë kaluar në kufi në grupe të vogla gjatë natës, së bashku me armatimin e tyre të rëndë nëpërmjeet kampionëve ushtarakë.

Forcat kurde siriane në Kobani u kanë rezistuar sulmeve të militantëve të Shtetit Isalmik për disa javë dhe akualisht e kanë nën kontroll gjysmën e këtij qyteti.

Dhjetëra mijëra banorë të Kobanit dhe persona të tjerë të zhvendosur, që më herët janë larguar nga militantët e Shtetit Islamik, janë vendosur si refugjatë në Turqi.

XS
SM
MD
LG